قالب وافل یک طرفه

قالب وافل یک طرفه ارتفاع 25 و عرض 65

قالب وافل از جمله سازه های جدیدی می باشد که در صنعت ساختمان سازی کاربرد گسترده ای را به خود اختصاص داده و اغلباً در ساختمان هایی با ارتفاع بیش از ۱۲ متر مورد استفاده قرار می گیرد. گفتنی است که بتن مسلح در تولید این سازه نقش موثری داشته و از لحاظ ظاهری به صورت مشبک طراحی شده است.از قالب وافل یکطرفه برای اجرای دالی استفاده می شود که می تواند در یک راستا بار مرده و زنده را انتقال دهد. این نوع بسیار شبیه به تیرچه است اما تفاوت بسیار مهمی که استفاده از قالب وافل در مقایسه با تیرچه دارد ، این است که تیرچه به صورت آماده به سکار می رود اما سقف وافل با استفاده از قالب وافل شکل می گیرد.

قالب وافل 65*25

در قالب وافل یکطرفه در کنار قطعات انتهایی آن ، قطعات U شکل وجود دارد که به این دلیل تعبیه شده اند که برای اتصال به هم با استفاده از بست بتوان آن ها را ثابت نگه داشت که در نهایت قالب به صورت مکعب مستطیل و به صورت یکپارچه ایجاد خواهد شد. به منظور آشنایی بیشتر شما با این سازه و همچنین انواع قالب وافل و کاربرد های آن در صنعت ساختمان سازی توصیه می کنیم تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

وافل چیست؟

قالب وافل قطعه ای پلاستیکی بوده که در ابعاد و اندازه های مشخصی تولید می گردد. به کارگیری این محصول در اجرای سقف وافل، به حذف بتن های اضافی در دال های بتنی منجر می شود؛ در نتیجه وزن سازه به میزان قابل توجهی کاهش یافته و علاوه بر آن از لحاظ اقتصادی کاملاً مقرون به صرفه می باشد.

عملکرد این محصول تاثیر به سزایی در کیفیت سقف های بتنی داشته و قابلیت استفاده چند باره از این قالب ها ازجمله ویژگی های این محصول به شمار می رود. قالب وافل از لحاظ ویژگی های ظاهری و همچنین عملکرد متفاوتی که دارند معمولاً به دو دسته کلی قالب وافل یک طرفه و قالب وافل دو طرفه طبقه بندی می شوند. در ادامه به معرفی بیشتر ویژگی ها و کاربرد قالب وافل یک طرفه و همچنین شرایط خرید این محصول خواهیم پرداخت...

وافل یک طرفه 25 در65 (ارتفاع25، عرض65)

وافل یک طرفه به دلیل برخورداری از ظاهری ساده و یک دست مورد توجه افراد بسیاری می باشد. این محصول با عرض ۷۰ و ارتفاع ۲۵ سانتی متر تولید گردیده و معمولا به صورت ۳ قطعه مجزا به کار گرفته می شوند. در نظر داشته باشید که قالب این محصول به صورت مدولار بوده و معمولاً در محل اجرای پروژه مونتاژ می شوند.

قالب وافل یک طرفه نسبت به سایر قالب های موجود در بازار وزن بیشتری داشته و به همین دلیل از کیفیت بالایی برخوردار می باشد. هم بندی قطعات قالب وافل یک طرفه با استفاده از پیچ و مهره های فلزی صورت می گیرد، همان طور که می دانید در اجرای سقف وافل علاوه بر هم بندی قطعات، قالب ها هم به هم بندی احتیاج داشته و معمولاً این امر با استفاده از آرماتور های U شکل انجام می شود.

قالب وافل یک طرفه65*25

طراحی سقف وافل

طراحی سقف وافل یک طرفه باید بر اساس آیین نامه های موجود صورت پذیرد تا از ایجاد هرگونه خسارت مالی و جانی جلوگیری شود، بدین منظور رعایت مواردی همچون کنترل آکس به آکس تیرچه ها، طراحی تیر های میانی و همچنین آرماتور بندی از اهمیت شایانی برخوردار می باشد.

لازم به ذکر است که طراحی سقف وافل همانند سقف تیرچه یونولیت بوده و معمولا تا ارتفاع ۱۰ متر به کار گرفته می شود. دو تکیه گاه ستونی در سقف وافل طراحی شده و عملکرد آن ها بدین گونه است که بار را از سقف گرفته و به ستون ها انتقال می دهد به همین دلیل توصیه می شود که در سازه هایی با ارتفاعات بالاتر از سقف وافل دو طرفه استفاده نمایید.

خلاصه ای از اجرای سقف وافل

1)    در مرحله اول با استفاده از جک و لوله اسکلت زیرین بنا اجرا می شود.

2)    در مرحله دوم روی جک های سقفی، قالب های وافل را قرار می دهند.

3)    در مرحله سوم آرماتوربندی سازه انجام می شود.

4)    بتن ریزی چهارمین مرحله از اجرای سازه را تشکیل داده که به سهولت و آسانی انجام می شود.

5)    در آخرین مرحله از این فرایند از خشک شدن بتن ها اطمینان حاصل نموده و پس از آن قالب ها را از سطح بتن جداسازی می کنند.

خرید قالب وافل 65*25

مزایای اجرای سقف وافل

ü     پیشگیری از ریزش شیرابه های بتن

ü     عدم نیاز به روغن کاری قالب

ü     برخورداری از جلوه ای زیبا و یک دست

ü     ارتقای سطح امنیت برای کارگران آن مجموعه

ü     افزایش سطح مقاومت در برابر حوادث و مخاطرات طبیعی

ü     برخورداری از استحکام بالا و استفاده چندین باره از محصول

ü     کاهش استفاده از بتن و صرفه جویی در هزینه های ساخت

ü     سهولت بکارگیری این روش و عدم نیاز به حضور افراد متخصص

میزان استفاده قالب وافل یک طرفه در سازه

در اجرای این نوع از سازه ها ۷۰ درصد از سقف ساختمان متشکل از قالب وافل بوده و به طوری که می توان گفت در ۱۰۰ متر مربع از سقف یک سازه ۷۰ متر مربع از آن از قالب وافل به کار گرفته شده است و ۳۰ درصد باقیمانده راهم ناخالصی هایی نظیر ستون، تیر، پله و غیره تشکیل می دهد.

خرید قالب وافل یک طرفه

همان طور که می دانید کیفیت قالب وافل تاثیر مستقیمی بر استحکام سازه می گذارد و این امر شما را ایجاب می کند که در هنگام خرید به کیفیت مواد تشکیل دهنده و چگونگی ساخت محصول توجه داشته باشید، از آنجایی که دسترسی به این اطلاعات امر ساده ای نمی باشد به شما توصیه می کنیم تا حد امکان سعی کنید این محصول را از شرکت ها و فروشگاه های معتبر خریداری نمایید.

قیمت خرید قالب وافل65*25

یکی دیگر از روش های خرید قالب وافل یک طرفه خرید به صورت اینترنتی می باشد و بدین منظور شما می توانید با مراجعه به وب سایت های معتبر انواع این محصول را مشاهده نمایید و در صورت رضایت از ویژگی ها و کیفیت این قالب ها می توانید از طریق راه های ارتباطی موجود در سایت با کارشناسان فروش آن مجموعه تماس حاصل فرمایید.

قالب وافل دیجی کالا از جمله روش های مطمئنی می باشد که مورد تایید افراد بسیاری بوده و گفتنی است که یکی از مهم ترین مزیت های خرید آنلاین قالب وافل یک طرفه این است که شما در کمترین زمان ممکن می توانید نسبت به انواع این محصول اطلاعات گسترده ای به دست آورید و متناسب با ملاک های مورد نظر خود نسبت به خرید آن اقدام فرمایید.

مهم ترین نکات در حین خرید قالب وافل

در هنگام خرید قالب وافل، نقشه سازه در تعیین سایز و اندازه قالب از اهمیت بسزایی برخوردار بوده و به همین دلیل مهندسین اجرایی با محاسباتی که انجام می دهند مشخص می کنند که چه نوع قالبی برای استفاده در سازه کارایی بالاتری دارد.

علاوه بر این مورد در نظر داشته باشید که ضخامت لبه قالب بر کیفیت محصول تاثیر داشته و بنابراین لبه قالب هر چه ضخامت بیشتری داشته باشد سازه مورد نظر از استحکام بالاتری برخوردار می باشد. وزن و جنس قالب وافل از جمله موارد مهمی می باشد که در هنگام خرید باید به آن توجه ویژه ای داشت، دقت داشته باشید که متریال به کار رفته در تولید محصول در تعیین کیفیت و قیمت نهایی محصول اثرگذار می باشد.

قیمت قالب وافل یک طرفه

قیمت قالب وافل یک طرفه از مهم ترین فاکتور هایی می باشد که در هنگام خرید توجه افراد را معطوف به خود می سازد و از آنجایی که همواره شاهد نوسانات متعدد در قیمت مواد اولیه می باشیم، متغیر بودن قیمت قالب وافل یک طرفه امری به دور از ذهن نمی باشد.

میزان نیاز به قالب وافل یک طرفه در اجرای یک سازه بر اساس متر مربع محاسبه می شود. محاسبه متر مربع خالص قالب وافل یک طرفه بر اساس نقشه طراحی شده از سازه صورت می پذیرد و پس از کسر قسمت های اضافه و بخش آسانسور، قیمت واحد این محصول تعیین می گردد.

قیمت اجرای سقف وافل

قالب وافل دو طرفه

قالب وافل دو طرفه به دلیل استحکام بالایی که دارد در اجرای سقف های وافل و به خصوص در سازه هایی با ارتفاع بیش از ۱۲ متر کاربرد گسترده ای را به خود اختصاص داده است. از لحاظ ظاهری می توان گفت که این قالب ها معمولاً به شکل مربع طراحی می شوند و این ویژگی باعث می شود تا بار های زنده و مرده به صورت بهینه در دال های بتنی پخش شوند.

جالب است بدانید که به کارگیری قالب وافل دو طرفه در نقطه متقابل قالب وافل یک طرفه قرار می گیرد با استفاده از این روش می توان تیر های تکیه گاهی و میانی و همچنین آویز تیرها را حذف نمود، حذف موارد ذکر شده به حذف ستون های اضافی منجر می شود و در نتیجه وزن مرده سازه به میزان قابل توجهی کاهش می یابد؛ این امر تاثیر مستقیمی بر کاهش هزینه های پروژه خواهد گذاشت.

تفاوت قالب وافل یک طرفه و دو طرفه

اولین تفاوت قالب وافل یک طرفه و دو طرفه شکل ظاهری آن ها می باشد و همان طور که می دانید قالب وافل یک طرفه به صورت مدولار و مستطیلی شکل است، در حالی که قالب وافل دو طرفه به صورت مربعی طراحی شده و در برخی از موارد، به صورت طرح های خاصی تولید می شوند.

دومین تفاوت قالب وافل یک طرفه و دو طرفه در نوع قیمت گذاری آن ها می باشد، در نظر داشته باشید که قالب یک طرفه به صورت متر مربع و قالب وافل دو طرفه بر حسب تعداد به فروش می رسد و این امر موجب می شود که قیمت قالب وافل دو طرفه بیشتر از وافل یک طرفه باشد. قالب وافل دو طرفه از میزان استحکام بالاتری برخوردار بوده و به همین دلیل در سازه هایی که سقف آن ها تحت فشار قرار دارند این گزینه توصیه شده می باشد.

قالب وافل دست دوم

همان طور که می دانید قالب وافل انواع متفاوتی داشته و هر کدام بسته به نوع و ویژگی هایی که دارند قیمت های متفاوتی را به خود اختصاص می دهند. خرید قالب وافل دست دوم باعث می شود تا از نظر اقتصادی مقرون به صرفه بوده و هزینه های اجرای سازه را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

این امر باعث می شود تا هزینه های صورت گرفته برای اجرای پروژه جبران شده و سود بیشتری از اجرای سازه حاصل شود. در نظر داشته باشید که هنگام خرید قالب وافل دست دوم باید چند نکته مهم که در ادامه ذکر می کنیم توجه داشته باشید...

قالب وافل یک طرفه 25*65

مهم ترین نکات در حین خرید قالب وافل دست دوم

از آنجایی که این نوع از قالب ها یک بار استفاده شده می باشند حصول اطمینان از سلامت و کیفیت آن ها از اهمیت به سزایی برخوردار بوده و به همین دلیل توصیه می شود که از شرکت های معتبری که سلامت قالب وافل دست دوم را ضمانت می کنند، این محصول را خریداری نمایید زیرا در صورت وجود هرگونه شکنندگی و یا ترک خوردگی علاوه بر کاهش کیفیت کار، سود حاصل از خرید این نوع قالب ها کاهش می یابد.

علاوه بر مورد ذکر شده شما می توانید با استفاده از روش هایی همچون پرتاب از ارتفاع، ضربه با اجسام سنگین و غیره از سلامت محصول اطمینان حاصل نمایید.

سخن پایانی

همان طور که در قسمت های قبلی مقاله ذکر شد قالب وافل به عنوان یکی از مهم ترین ملزومات در صنعت ساختمان سازی و اجرای سقف وافل شناخته شده می باشد و به همین دلیل مهندسین برای استفاده از این محصول باید دقت عمل بیشتری به کار گیرند.

تشخیص نوع سازه و میزان ارتفاعی که دارد و همچنین نوع قالب وافل از اهمیت شایانی برخوردار بوده و تاثیر مستقیمی بر کیفیت سازه می گذارد، به همین دلیل پیمانکار باید با استفاده از تجربه و دانشی که دارد بهترین انتخاب را داشته باشد.

 

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :