قالبهای مدولار پلاستیکی

 

 قالب پلاستیکی مدولار

قالب پلاستیکی بتن چیست؟ 

قالبهای پلاستیکی بتن از سالیان پیش در اروپا مورد استفاده بوده است و بدلیل مزایای این قالبها نسبت به قالب فلزی چند سالی است که در کشور ما نیز مرسوم شده است. اولین تولیدکننده این قالبها در ایران شرکت بتن بسپار صنعت بود که کار ساخت و تولید آن از سال 1390 در دستور کار قرار گرفت. یکی از نقاط تمایز قالب پلیمری بتن نسبت به قالبهای فلزی، استفاده از اهرم های ال-شکل (L-Shape) به‌جای پین گوه دراین قالبهاست که سرعت نصب، اجرا و بازکردن قالبها را به طرز چشمگیری کاهش می دهد.

 

جنس پلیمر اصلی قالبهای پلاستیکی تولیدی این شرکت پلیمر ABS (آکریلونیتریل بوتادین استایرن) که از پتروشیمی های گلپایگان و تبریز تامین می گردد. در کنار این پلیمر، قالبهای پلاستیکی بتن از جنس پلیمرهای پلی پروپیلن و پلی اتیلن نیز تولید می گردد. معمولا قالبهای پلاستیکی بتن از جنش پلیمر ABS جهت صادرات به کشورهای منطقه و قالبهای پلاستیکی بتن از جنش پلیمر PP را جهت ارائه به بازارهای داخلی تولید و تهیه می شوند. 

 قالب پلیمری دیوار برشی

مزایای قالب پلاستیکی بتن چیست؟ 

سبک بودن قالب پلاستیکی

وزن هر مترمربع از قالبهای پلاستیکی بتن حدودا 14 کیلوگرم می باشد که در مقایسه با وزن 45 کیلوگرمی هر مترمربع از قالبهای فلزی بسیار سبک‌تر است. بدیهی است که هر چه وزن قالب سبک‌تر باشد، سرعت اجرا بالاتر بوده و ایمنی و خستگی نیروی کار کاهش می یابد.

از طرف دیگر بدلیل وزن پایین این قالبها، امکان بارگیری 300 مترمربع از این قالبها در یک خاور مسقف5.5 متری وجود دارد. قالبهای پلاستیکی بتن در ابعادی متفاوت از قالبهای فلزی تولید می شوند. ارتفاع قالبهای پلاستیکی بتن 60 سانتیمتر می باشد و در طول های مختلف از 20 سانتیمتری تا 120 سانتیمتری طراحی و تولید شده اند.  

 

 

مزیت اصلی قالبهای پلاستیکی نسبت به قالب فلزی چیست؟ 

وزن سبک و راحتی اجرا و نصب بدلیل وزن یک سومی این قالبها نسبت به قالب های فلزی 

بدلیل وزن کم، حمل و نقل قالب های پلاستیکی سریع و راحت تر است

بدلیل ماهیت عایق بودن پلاستیک در شرایط دمایی مختلف از قالب های پلاستیکی می توان استفاده نمود

عدم نیاز به روغن کاری از مزایای قالب های پلاستیکی است 

شستشو قالب های پلاستیکی با واتر جت به راحتی این امکان را می دهد که عمر مفید قالبها بمراتب بیشتر شود 

قالب های پلاستیکی از جنس ABS قابلیت 100 بار استفاده را دارند و ضایعات این قالبها نیز دارای 40 درصد قیمت فروش می باشند. 

با توجه به بازیافت ضایعات این قالبها می توان دوستدار محیط زیست بودن قالب های پلیمری و پلاستیکی رو خاطر نشان کرد. 

 

 

 

 

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :