قالب وافل دو طرفه

    قالب وافل در صورت کیفیت مواد و تولید مناسب می تواند در بتن ریزی حداقل 30 سقف وافل (30 بار استفاده) استفاده شود و با توجه به گارانتی یکساله شکستگی قالبهای وافل شرکت ایران وافل، این اطمینان به مشتری قالب وافل داده می شود که مواد مصرفی از مرغوبیت بالایی برخوردار باشد . 

سقف وافل نمای کلی

قالب وافل چیست و چه کاربردی در سقف وافل دارد؟

    هنگامی که صحبت از سقف وافل می شود مهمترین نکته انتخاب قالب وافل با توجه به ابعاد و اندازه های مختلف است. تولید قالب وافل از جنس پلاستیک و گرید پلی پروپیلن (PP) می باشند و شباهت زیادی به قابلمه دارند. دلیل استفاده از قالب وافل و در ادامه آن سقف وافل حذف بتن ناحیه کششی مقطع دال سقف می باشد که زیر تار خنثی مقطع قرار می گیرد. همانطور که مستحضرید بتن در تنش کششی مقاومت بسیار ناچیزی داشته و از این رو وجود با عدم وجود بتن در ناحیه کششی مقطع سقف تاثیری در مقاومت خمشی و نهایی سقف ندارد.

هنگامی که از سقف وافل استفاده می شود این ناحیه ناکارآمد حذف شده و علاوه بر سبک سازی سقف و در نتیجه سبک سازی کل سازه منجر به بهبود عملکرد لرزه ای سقف وافل می شود. جدای از بحث فنی، حذف این ناحیه کششی از دال بتنی هزینه های خرید بتن را تا 30 درصد کاهش می دهد.

در انتخاب قالب وافل و ابعاد آن گزینه های مختلفی پیش رو می باشد که مهمترین عبارتست از :

  • آکس به آکس قالب وافل (ابعاد قالب وافل)
  • ارتفاع قالب وافل
  • عرض ریب یا تیرچه سقف وافل

ریب قالب وافل

تفاوت قالب وافل با قالب یوبوت و کوبیاکس

هدف اصلی در سقف های یوبوت، کوبیاکس و وافل حذف بتن زیر تار خنثی یا در ناحیه کششی مقطع می باشد. مقطع سقف در سقف وافل دارای عملکرد T (تی) بوده در حالیکه در سقف یوبوت و کوبیاکس دارای مقطع موثر I (آی) شکل است. مزیت مهم قالب وافل نسبت به قالب یوبوت و کوبیاکس تعدد استفاده از قالبهای وافل است. قالب های یوبوت و کوبیاکس پس از بتن ریزی در سقف باقی مانده و امکان خارج کردن آنها وجود ندارد در حالیکه قالبهای وافل پس از بتن ریزی از سقف خارج شده و به سقف بعد و بعدتر منتقل می شوند. مزیت دیگر قالب وافل ایجاد حفره های به شکل لانه زنبور در سقف می باشد که امکان قرار دادن و عبور تاسیسات را در سقف وافل فراهم می آورد.

از آنجایی که قالبهای وافل بعنوان اجزای غیرماندگار در سقف محسوب می شوند، نیاز به تاییدیه خاصی از مرکز تحقیقات مسکن و شهرسازی و مراجع ذیصلاح نبوده اما با توجه به ماندگاری قالبهای یوبوت و کوبیاکس این مورد بسیار حیاتی است که تولیدکننده دارای تاییدیه به روز، معتبر از مرکز تحقیقات مسکن و نظام مهندسی باشد. از این رو در صورت استفاده از قالبهای یوبوت کیفیت پایین، امکان ایجاد آسیب های جبران ناپذیر دور از ذهن نیست.

سقف وافل (Two-Way Joist Slab) علی رغم گذشت چند دهه از ابداع سقف وافل، هنوز در حجم وسیعی از ساخت و ساز های دنیا استفاده می گردد. دلیل این امر مزایای فنی- اقتصادی عدیده سقف وافل در مقایسه با سایر سیستم های سازه ای، سقف های با دهانه زیاد نظیر دال پس تنیده، یوبوت، کوبیاکس و ... می باشد.

دو مزیت اصلی سقف وافل نسبت به سقف های مشابه:

  •       غیرماندگاری قالب های وافل در سقف وافل
  •       کاهش حجم بتن مصرفی در سقف وافل و سبک شدن سازه 

شرکت "ایران وافل" مفتخر به تولید انحصاری و صنعتی قالب های خاص این سیستم سازه ای در کشور است. 

 وافل

ابعاد وافل

فاصله آکس به آکس تیرچه در سقف وافل

عرض تیرچه پایینی سقف وافل

عرض تیرچه بالایی سقف وافل

مناسب دهانه

( فواصل ستون به ستون)

60x60h19

60 در 60 ارتفاع 19 سانتیمتر

60 سانتیمتر

10 سانتیمتر

16 سانتیمتر

8-6 متر

60x60h25

60 در 60 ارتفاع 25 سانتیمتر

60 سانتیمتر

10 سانتیمتر

16 سانتیمتر

9-8 متر

60x60h30

60 در 60 ارتفاع 30 سانتیمتر

60 سانتیمتر

10 سانتیمتر

16 سانتیمتر

10-8 متر

80x80h28

80 در 80 ارتفاع 28 سانتیمتر

80 سانتیمتر

12 سانتیمتر

18 سانتیمتر

10 متر

83x83h40

83 در 83 ارتفاع 40 سانتیمتر

83 سانتیمتر

12 سانتیمتر

18 سانتیمتر

12-10 متر

90x90h30

90 در 90 ارتفاع 30 سانتیمتر

90 سانتیمتر

20 سانتیمتر

26 سانتیمتر

14-12 متر

90x90h40

90 در 90 ارتفاع 40 سانتیمتر

90 سانتیمتر

20 سانتیمتر

26 سانتیمتر

بزرگتر از 14 متر

     

 

   سایزهای مختلف قالب وافل و بنا به نیاز مشتری اعم از مسکونی، اداری، تجاری و صنعتی این امکان فراهم آمده است که پیمانکاران با خیالی آسوده قالب وافل مورد نظر را انتخاب کنند. برای نمونه قالب وافل 60 در 60 ارتفاع 25 سانتیمتر در زیر ارائه شده است. این قالب وافل یکی از پرطرفدارترین ابعادهای قالب وافل در طراحی سقف وافل می باشد. 

وافل 60 در 60 سانتیمتر

 در صورتی که نیاز به دهانه های (فاصله ستون به ستون در نقشه معماری) حدود 7 تا 9 متر باشد >>>>>> بهینه ترین و مقرون به صرفه ترین گزینه، وافل دو طرفه 60 در 60 سانتیمتری در ارتفاع های 20، 25 و 30 سانتیمتری می باشند. 

نمای سقف وافل

شکل 1. نمایی از وافل دو طرفه 60 در 60 سانتیمتر به ارتفاع 30 سانتیمتر

 

وافل دو طرفه 60 در 60 سانتیمتری

نمایی نهایی از وافل دو طرفه 60 در 60 ارتفاع 25 سانتیمتر

 

 در صورتی که فاصله موردنیاز دهانه متناسب با الزامات مهندس معمار پروژه حدود 10 الی 12 متر می باشد >>>>>>>> گزینه مناسب در چنین مواردی وافل 80 در 80 به ارتفاع 28 سانتیمتر می باشد. 

   در پروژه های خاص از نظر معماری یا پروژه های با بارهای مرده و زنده نامتعارف و نیاز به دهانه های بالای 13 متر >>>>>>>> مناسب ترین وافل پیشنهادی به طراح محترم سازه می تواند وافل های 90 در 90 با ارتفاع 30 و 40 سانتیمتری باشد. شایان ذکر است که در این دسته از وافل ها ریب ایجاد شده حدود 20 سانتیمتر است. 

 شرکت ایران وافل صنعت از مراکز معتبر ارائه دهنده ی انواع قالب وافل می باشد که با عرضه ی محصولات با کیفیت و ارزان قیمت موجب رضایت مشتریانش شده است.

قالب وافل قطعه ای پلاستیکی است که در ابعاد و اشکال مختلفی به تولید می رسد و یکی از مهم ترین بخش ها در اجرای سقف وافل می باشد. این قطعه برای حذف بتن ناکارامد در دال های بتن مورد استفاده قرار می گیرد. در ابتدا به تعریف بتن ناکارآمد می پردازیم، بتن ناکارامد آن بخشی از بتن است که فشار و تنش بر آن وجود نداشته و هچنین در این قسمت از بتن هیچ گونه قطعه کششی مانند میلگرد نیز به کار نرفته است و وجود این قسمت در سازه باعث بالا تر رفتن وزن آن شده و به همین جهت است که با حذف آن می توان سازه را سبک تر نمود.

انواع قالب وافل

در سقف های وافل ، قالب وافل بسیار مهم بوده و باید در ابعاد مناسب مورد استفاده قرار گیرد. در ادامه به انواع قالب وافل می پردازیم :

قالب وافل یکطرفه

از قالب وافل یکطرفه برای اجرای دالی استفاده می شود که می تواند در یک راستا بار مرده و زنده را انتقال دهد. این نوع بسیار شبیه به تیرچه است اما تفاوت بسیار مهمی که استفاده از قالب وافل در مقایسه با تیرچه دارد ، این است که تیرچه به صورت آماده به سکار می رود اما سقف وافل با استفاده از قالب وافل شکل می گیرد.

در قالب وافل یکطرفه در کنار قطعات انتهایی آن ، قطعات U شکل وجود دارد که به این دلیل تعبیه شده اند که برای اتصال به هم با استفاده از بست بتوان آن ها را ثابت نگه داشت که در نهایت قالب به صورت مکعب مستطیل و به صورت یکپارچه ایجاد خواهد شد.

 

وافل دو طرفه آکس 90

 نمایی از وافل دو طرفه 90 در 90 ارتفاع 30 سانتیمتر (عرض ریب 20 سانتیمتر) 

 قیمت قالب وافل یکطرفه

هزینه ی اجرای سقف با قالب وافل در نوع یکطرفه با توجه به متر مربع محاسبه شده و موارد دیگری همچون کیفیت قالب وافل ، ابعاد قالب وافل و...  نیز در برآورد قیمت موثر هستند. شرکت ایران وافل صنعت انواع قالب وافل با کیفیت را در انواع مختلف به شما ارائه می کند ، به منظور خرید سفارش خود را ثبت نمایید و با کارشناسان فروش ما تماس حاصل فرمایید. مشخصات قالب وافل یک طرفه به شرح زیر است:

نوع قالب عرض- قطر(سانتیمتر) ارتفاع با طول(سانتیمتر) قیمت قالب وافل 
قالب وافل یک طرفه سفید 65 25 تماس بگیرید
قالب وافل یک طرفه طوسی 65 25 تماس بگیرید
قالب وافل یک طرفه مشکی 65 25 تماس بگیرید

 

قالب وافل دوطرفه

قالب وافل دوطرفه برای سقف وافل دوطرفه و یا مشبک استفاده شده و می تواند بار را در راستا انتقال دهد یا در توضیح دیگر این نوع از قالب های وافل بار زنده و مرده را به همه ی تیر های اطراف منتقل می کند. ابعاد قالب وافل دوطرفه به صورت نصف مکعب مربع است و موجب می شود که دال بتنی بهینه گردد. این قالب ها برای اتصال به دیگر قالب ها دارای بست می باشند. این قالب ها پس از استفاده و بعد از این که بتن به مقاومت مورد نیاز می رسد، باز می شود و می توان از آن ها برای مکان های دیگر استفاده کرد. قالب وافل دو طرفه از جنس پروپلین است و وزن بسیار کمی دارد ، همچنین به جهت وزن سبک این قالب ها، حمل و نقل آن ها بسیار راحت می باشد.

قالب وافل قفل دار

قالب وافل قفل دار نوعی از جدیدترین و پیشرفته ترین نوع قالب وافل ها بوده که همان طور که از نام آن مشخص است دارای قفل هایی به منظور اتصال به هم در نظر گرفته شده است. این قالب وافل ها در انواع یکطرفه و دو طرفه نیز وجود دارند. این قالب های وافل می توانند در کنار هم قرار گرفته و به هم متصل شوند ، در واقع در کنار این قالب وافل میلگرد های U شکل در نظر گرفته شده است و در برخی از این قالب وافل ها نیز در قسمت پاشنه ی قالب، سوراخ هایی در نظر گرفته شده است تا بتوان قالب ها را به هم متصل کرد.

فروش قالب وافل در ابعاد و اندازه های مختلف

شرکت ایران وافل صنعت یکی از عرضه کنندگان قالب وافل در کشورمان است که انواع قالب وافل را در ابعاد گوناگون به شما ارائه می کند. این مجموعه ی معتبر انواع قالب وافل را در بالاترین سطح کیفی ارائه می کند و اگر قصد خرید قالب وافل با قیمت ارزان را دارید ، قطعا شرکت ایران وافل صنعت بهترین گزینه خواهد بود بنابراین از این مجموعه خرید خود را با اطمینان کامل انجام دهید.

قالب وافل در ارتفاع های مختلفی به تولید می رسند تا بتوان از آن ها برای دهانه های مختلف استفاده کرد. یکی از مهم ترین موارد مرتبط با قالب های وافل مقاومت آن ها است. مقاومت بسیاری از قالب وافل های موجود در بازار بالا نبوده و پس از استفاده شاهد دفرمه شدن، شستگی و ... خواهیم شد، اما محصولات  شرکت ایران وافل صنعت با بهترین کیفیت و مقاومت در نظر گرفته شده است تا بتواند در برابر فشار بار در سازه مقاومت کاملی را داشته باشد و این قالب ها از هر لحاظ تست شده هستند و استحکام لازم را دارند.

خرید قالب وافل با قیمت ارزان

قالب وافل یکی از ابزار های مهم در ساخت و ساز ها بوده و می تواند بسیار کاربری واقع شود. امروزه برای اجرای سقف های وافل از این قالب ها استفاده ی زیادی می شود. این قالب ها در انواع مختلفی به فروش می رسند که دارای اشکال ، ابعاد و کیفیت های مختلفی بوده و به همین جهت خرید از یک مرکز معتبر بسیار مهم بوده و باید به آن توجه شود. شرکت ایران وافل صنعت با سال ها فعالیت درخشان خود ، با عرضه ی قالب وافل در انواع متنوع و در نمونه های با کیفیت و در نظر گرفتن قیمت ارزان برای محصولات خود موجب اعتماد و رضایت مشتریانش شده است.

باز خرید قالب وافل یا خرید دست دوم قالب وافل

بازخرید قالب وافل یا بهتر است بگوییم خرید دست دوم قالب های وافل مشتریان ، از خدمات دیگر ایران وافل می باشد. پس از پایان پروژه اگر کارفرما قصد فروش قالب های وافل استفاده شده ی خود را داشته باشد، این مجموعه آمادگی خود را برای خرید قالب های استفاده شده اعلام می دارد. به کارفرمایان و مجریان در زمان خرید قالب وافل این تضمین را می دهیم، در صورت موافقت کارفرما در پایان پروژه قالب های استفاده شده را با قیمتی مناسب بازخرید کنیم. حتی می توانید قالب های مستهلک خود را به ما فروخته و به جای دریافت وجه نقد، با پرداخت هزینه جزیی سفارش قالب جدید با ابعاد مورد نیاز پروژه های دیگر را ثبت کنید.

بازخرید قالب وافل

ویژگی قالب وافل

  • قالب وافل از جنس پلاستیک کامپوزیت بوده و وزن بسیار سبکی دارد که موجب شده حمل و نقل آن به آسانی انجام گیرد.
  • با تغییر در مونتاژ این قالب ها می توان نوع یکطرفه و یا دوطرفه را تعیین نمود.
  • به جهت استفاده از پلاستیک با کیفیت در تولید قالب وافل، جدایی پذیری بتن از قالب بسیار راحت می باشد.
  • موجب استفاده ی چندین باره از قالب وافل برای پروژه های مختلف و صرفه جویی در هزینه ها می شود.

کاربرد قالب وافل

همان طور که به آن اشاره شد از قالب وافل در پروژه های ساختمانی به جهت صرفه ی اقتصادی، زیبایی و... استفاده شده و یکی از کاربرد های بسیار خوبی که به واسطه ی استفاده از قالب وافل به وجود می آید، کاهش ستون ها است که این کاربرد بسیار مهم در ساختمان های بیمارستان، ساختمان های تجاری ، فرودگاه ها و... می باشد. همچنین استفاده از قالب وافل برخلاف تیرچه بلوک ها، خطرات را بسیار کاهش می دهد. همچنین سهولت اجرای قالب های وافل از مزایای دیگر این وسیله ی کاربردی می باشد. شرکت ایران وافل صنعت یکی از بزرگ ترین و تخصصی ترین فروشندگان قالب وافل در کشورمان است که با عرضه ی مستقیم محصولاتش ، قیمت های بسیار مناسبی را برای شما در نظر گرفته است و محصولات مورد نیاز شما را در کوتاه ترین زمان به دستتان می رساند.

شرکت ایران وافل صنعت از بزرگ ترین مجموعه های فروش قالب های وافل در کشورمان است که توانسته انواع قالب وافل مورد نیاز شما را به فروش برساند. این مرکز از تامین کنندگان قالب وافل در اشکال و ابعاد مختلف بوده و برای جلب رضایت مشتریانش محصولاتی با کیفیت را به آن ها ارائه می دهد. بنابراین در صورت تمایل به خرید می توانید از طریق سایت اقدام نمایید و یا با همکاران ما ارتباط برقرار کنید.

قالب وافل دوطرفه

قالب وافلهای از نوع دو طرفه برای سقف وافل دوطرفه و یا مشبک استفاده شده و می تواند بار را در راستا انتقال دهد یا در توضیح دیگر این نوع از قالب های وافل بار زنده و مرده را به همه ی تیر های اطراف منتقل می کند. ابعاد قالب وافل دوطرفه به صورت نصف مکعب مربع است و موجب می شود که دال بتنی بهینه گردد. این قالب ها برای اتصال به دیگر قالب ها دارای بست می باشند. این قالب ها پس از استفاده و بعد از این که بتن به مقاومت مورد نیاز می رسد، باز می شود و می توان از آن ها برای مکان های دیگر استفاده کرد. قالب وافل دو طرفه از جنس پروپلین است و وزن بسیار کمی دارد ، همچنین به جهت وزن سبک این قالب ها، حمل و نقل آن ها بسیار راحت می باشد.

 مزایا و کاربرد سقف وافل چیست؟

سقف وافل یکی از جدیدترین سازه های است که اخیرا در اکثر پروژه های ساختمانی استفاده می شود، مزیت های اقتصادی و فنی سقف وافل علت اصلی استقبال بالای مهندسین از این سازه است، یک ویژگی مهم سقف وافل مقاومت در برابر زلزله و آتش سوزی است و از دیگر ویژگی که این سازه را با دیگر سازه ها متفاوت می کند این است که بیشتر در ساخت سقف ها با دهانه های بزرگ کاربرد دارد.

سقف وافل از بتن مسلح ساخته شده، کاربرد سقف وافل در معماری طراحی سقف وافل دو طرفه می باشد، در این نوع سقف، تیرها به صورت عمودی قرار می گیرند، از این رو در سقف وافل دو طرفه نیازی به تیرهای میانی نیست و مانند دال دو طرفه رفتار می کند.

مهم ترین ویژگی سقف وافل، کاهش بار مرده ساختمان، کاهش میزان بتن، میلگرد مصرفی و استفاده به عنوان اکسپوز در برخی مکان ها مانند پارکینگ می باشد، سقف وافل می تواند مستقیماً روی ستون ها یا روی تیرهایی که توسط ستون ها پشتیبانی می شوند قرار گیرند.

آیا سقف وافل اقتصادی تر از سقفهای تیرچه یونولیت هستند؟ 

استفاده از قالب وافل در سقف های وافل بدلیل عدم وجود تیرچه های پیش ساخته موجود بازار، دارای زیرسازی به نسبت سنگین تری نسبت به سقف تیرچه ای می باشد. از این رو استفاده از جک های Tشکل و اسکافلد (Scaffold) بیشتری در زیر سازی سقف وافل مورد استفاده قرار می گیرد. این یکی از مهمترین دلایل افزایش قیمت اجرای سقف وافل نسبت به سقف های تیرچه-یونولیت می باشد.

از طرفی چون اساسا دهانه های موجود (فاصله بین دو ستون) در سقف های وافل معمولا بیشتر از 8 متر می باشند، از این رو نقشه های معماری به نسبت بهتری حاصل می شود اما این قضیه مصرف میلگرد سقف های وافل را تا حدود 40 الی 50 درصد در هر متر مربع کلی ساختمان افزایش می دهد. 

از طرف دیگر، دستمزد نیروی مجری سقف وافل بدلیل پیچیدگی های ذاتی اجرای سقف وافل (از جمله آرماتوربندی میلگردهای سرستون، سنجاقی های متعدد در ریب یا تیرچه های سقف وافل) نسبت به سقف های تیرچه بیشتر بوده که این امر نیز در افزایش هزینه ها دخیل می باشد. 

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :