سقف وافل یکی از ساختارهای مورد استفاده در ساختمان‌سازی است. این نوع سقف به دو صورت یک طرفه و دو طرفه می‌تواند اجرا شود، که انتخاب نوع مناسب بسته به طول دهانه اهمیت دارد. اگر دهانه تا 7 متر باشد و به شکل مستطیلی باشد، از سقف وافل یک طرفه استفاده می‌شود. اما در صورتی که دهانه بزرگتر از 7 متر باشد، سقف وافل دو طرفه مناسب‌تر می‌شود.

تفاوت اجرای سقف وافل یک طرفه و دو طرفه

یکی از مشکلات مرتبط با اجرای سقف وافل، تفاوت بین اجرای سقف وافل یک طرفه و دو طرفه است. همانطور که می‌دانید، سقف وافل به دو دسته‌ی سقف وافل یک طرفه و سقف وافل دو طرفه بستگی به نوع عملکرد و طول دهانه تقسیم می‌شود.

سقف‌های وافل یک طرفه و دو طرفه در فرآیند اجرا تفاوت‌هایی دارند. مهم است که توجه داشته باشیم مراحل اجرای هر دو نوع سقف وافل یکسان است، اما جزئیاتی وجود دارد که آن‌ها را از یکدیگر متمایز می‌کند. این مقاله به بررسی مراحل مختلف اجرای سقف وافل می‌پردازد و در هر مرحله تفاوت‌های موجود بین اجرای سقف وافل یک طرفه و دو طرفه را شرح می‌دهد. شرکت ایران وافل دارای مهندسی و پیمانکارانی می باشد که میتوانند شما را دراین زمینه راهنمایی کنند.

لازم به ذکر است که یکی از نکات مهم در اجرای سقف وافل، زیرسازی صحیح است. در سقف وافل یک طرفه، زیر آکس تیرچه‌ها پروفیل یا قوطی قرار می‌گیرد، در حالی که در سقف وافل دو طرفه، زیرسازی با فواصل آکس به آکس تیرچه‌ها قرار می‌گیرد.

علاوه بر زیرسازی، مراحل مونتاژ نیز در اجرای سقف وافل تفاوت دارد. در سقف وافل یک طرفه، با توجه به تغییرات طول دهانه، قالب‌های وافل قابل مونتاژ هستند. این قالب‌ها به طول آن‌ها تغییر می‌کنند و بر اساس نقشه سازه مونتاژ می‌شوند. در اینجا از 3 قطعه با طول 50 سانتیمتر و 2 قطعه با طول 15 سانتیمتر استفاده می‌شود.

برای اجرای بهتر و دقیق‌تر سقف وافل، مهندسان  باید با جزئیات اجرایی مختلف آشنا باشند. از طرف دیگر، مشاوران پروژه نیز باید پیش از اجرا، جوانب مالی را به دقت مورد بررسی قرار داده و برآورد هزینه‌ها را با دقت انجام دهند. اجرای صحیح سقف وافل باعث حفظ دوام سازه و جلوگیری از مشکلات آینده خواهد شد.برای اطمینان از جلوگیری از مشکلات بعدی با شرکت ایران وافل، اینجا در ارتباط باشید.

 

 

 

مراحل اجرای سقف وافل یک طرفه و دو طرفه

 

گرچه مراحل کلی اجرای سقف‌های وافل یک طرفه و دو طرفه مشابه هستند، اما در جزئیات تفاوت‌هایی وجود دارد که مهم است مجریان و مهندسان در اجرای این سقف‌ها به آن‌ها آگاه باشند. فرآیند کلی اجرای سقف وافل شامل موارد زیر می‌شود.

 

1. شمع بندی (اسکفولد)

2. شاسی کشی یا قوطی کشی

3. قالب‌گذاری

4. آرماتور بندی

5. بتن‌ریزی

6. بازکردن سقف

 

بررسی تفاوت­ اجرای سقف وافل یک طرفه و دو طرفه

تفاوت‌های اجرای سقف وافل یک طرفه و دو طرفه را این طور می‌توان شرح داد.

 

۱. مونتاژ و نصب قالب وافل یک طرفه

در اجرای انواع سقف وافل یک طرفه، به دلیل تغییرات طول دهانه‌ها از قالب‌های وافل یک طرفه استفاده می‌شود. این قالب‌ها قابلیت مونتاژ دارند و طول آن‌ها تغییر می‌کند. بنابراین، با توجه به نقشه‌ی سازه، ابتدا باید این قالب‌ها نصب شوند. برای مونتاژ وافل یک طرفه، به طور عمومی از 3 قطعه با طول 50 سانتیمتر و 2 قطعه با طول 15 سانتیمتر استفاده می‌شود. طول این قطعات عموماً برابر با 180 سانتیمتر است و عرض آن‌ها به اندازه‌های 60، 70 یا 75 سانتیمتر (که معادل فواصل تیرچه‌هاست) متغیر است. در انتهای دهانه‌ها که به قطعات کوچک‌تری نیاز داریم، اندازه قالب‌ها بر اساس نیاز مشخص می‌شود. پیش از اجرا، پلان قالب‌بندی برای سقف وافل یک طرفه طراحی می‌شود.

 

۲. زیرسازی سقف وافل

تفاوت دیگری که در اجرای سقف وافل یک طرفه و دو طرفه وجود دارد، زیرسازی است. در سقف وافل یک طرفه، زیر آکس تیرچه‌ها پروفیل یا قوطی قرار می‌گیرد. همچنین، زیر سازی در جهت عمود بر تیرچه‌ها نیز اجرا می‌شود. در سقف وافل دو طرفه، زیرسازی به طور عمومی زیر تیرچه‌ها و با فواصل آنها قرار می‌گیرد. پروفیل‌ها به طور عمود بر تیرچه‌ها اجرا می‌شوند و از لحاظ فاصله‌ها به طور دقیق به اندازه‌های آکس تیرچه تنظیم می‌شوند. در سقف وافل دو طرفه، می‌توان پروفیل‌ها را با فواصل کمتر یا بیشتر اجرا کرد.

 

 

زیرسازی اجرای سقف وافل یک طرفه

اهمیت نکات اجرای سقف وافل یک طرفه به شرح زیر می‌باشد.اجرای سازه سقف یکی از مراحل حیاتی در فرآیند ساختمان‌سازی است. اگر به درستی انجام نشود، می‌تواند به مشکلات جدی منجر شود. عدم اجرای صحیح سقف، ناآگاهی از شیوه‌های اجرایی و عدم انتخاب بهترین روش برای اجرا، از مهمترین عواملی هستند که باید در نظر گرفته شوند. عدم رعایت این عوامل می‌تواند آسیب‌های اقتصادی جدی برای مالکان ایجاد کند و باعث مشکلات در دوام سازه شود.

آشنایی کامل با مراحل مختلف اجرای سقف وافل، به مهندسان شرکت ایران وافل کمک می‌کند تا بهترین روش‌ها را برای اجرا انتخاب کنند. دانش کامل در زمینه اجرای انواع سقف وافل می‌تواند در تخمین دقیق هزینه‌ها موثر باشد. مشاوران پروژه باید قبل از اجرا، تمام جوانب مالی را بررسی نمایند.

 

سخن پایانی

سقف وافل با توجه به طول دهانه به دو نوع یک طرفه و دو طرفه اجرا می‌شود. زمانی که طول دهانه تا 7 متر باشد و دهانه‌ها مستطیلی باشند، از سقف وافل یک طرفه استفاده می‌شود. اگر دهانه بیشتر از 7 متر باشد، معمولاً از سقف وافل دو طرفه استفاده می‌شود. اجرای کلی سقف‌های وافل یک طرفه و دو طرفه مشابه است، اما جزئیات اجرایی این دو نوع سازه تفاوت‌هایی دارند که ضروری است که افراد آشنایی کافی با آن‌ها داشته باشند.

از جمله این تفاوت‌ها می‌توان به اختلاف در زیرسازی و مونتاژ سقف وافل یک طرفه و دو طرفه اشاره کرد. در این زمینه، مقالات، ویدئوها و عکس‌های موجود در سایت ایران وافل می‌توانند به شما در به دست آوردن اطلاعات مفید در مورد اجرای سقف‌های وافل کمک کنند.

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :